Vadovų rezervas įmonei padeda išvengti krizių

Lina Preiksiene

Nuo krizių ir pokyčių neapsaugota nė viena bendrovė. Praktika rodo, kad stabilų pagrindą iš po kojų išmušti sunkiau, kai įmonė ne tik turi pasirengusi veikimo planą nenumatytiems atvejams, bet ir vadovų rezervą, kurie prireikus gali tuoj pat imtis veikti.

Įmonėje „Biržų duona“ dirba 346 žmonės. Šiuo metu vidurinės grandies vadovų rezervą sudaro daugiau nei 10 kandidatų, panašus specialistų skaičius pasiruošęs pakeisti ir meistrus.
Andrius Kurganovas, įmonės komercijos direktorius, detalizuoja, kad į vadovų rezervą investuojama 3–4 metus, tai yra tiek laiko bendrovė taiko rezervo praktiką. Įmonė pastaraisiais metais organiškai augo, išgrynino valdymo struktūrą. Nes bendrovė – šeimos verslas, todėl, sako pašnekovas, didelė atsakomybė gulė ant šeimos narių pečių. O dabar dalį atsakomybės vadovai paskirstė kitiems specialistams – ir išugdytiems įmonėje, ir pasamdytiems iš šalies.
„Žiūrime į ateitį, planuojame, galiausiai norime apsidrausti, jei vadovas susirgtų ar paliktų įmonę, kad darbo vieta neliktų be atsakingo darbuotojo. Jei pamatome, kad tolesnėje perspektyvoje darbuotojas galėtų tapti vadovu, ugdome tokį specialistą: siunčiame į mokymus, skiriame didesnę atsakomybę, įtraukiame į bendrovėje vykstančius procesus. Tokiu būdu darbuotojas mokosi lyderystės, pratinasi prie didesnės atsakomybės“, – p. Kurganovas pasakoja, kaip įmonėje ugdomi vidurinės grandies vadovai.

Motyvavimo būdas

Biržuose veikianti įmonė yra viena stambiausių darbdavių, todėl jai svarbu ne tik pritraukti, bet ir išlaikyti turimus talentus, kalba verslininkas. Karjeros perspektyva, saviraiškos galimybė, pareigų įvairumas – šios priežastys sulaiko specialistus bendrovėje.
„Dalis žmonių šiek tiek išsigąsta papildomos atsakomybės, nes nėra tikri, ar sugebės susidoroti. Kita vertus, kai specialistas dvejoja, ar sugebės susidoroti su patikėta atsakomybe, yra gerai. Nes pernelyg greitai su viskuo sutikti gali būti neatsakingumo bruožas. Kiti darbuotojai siūlymą tapti vadovų rezervo dalimi priima natūraliai, kai kurie tokios galimybės tikisi“, – pasakoja p. Kurganovas.
Pašnekovas nurodo, kad įmonėje darbuotojai turi galimybių kopti karjeros laiptais. Pavyzdžiui, esama žmonių, kurie iš darbininkų tapo meistrais arba technologais, kurie vadovauja ne tik savo pamainai, bet ir cechui.
„Turime darbuotoją, kuris buvo eiliniu darbininku, o dabar vadovauja dviem cechams“, – sako verslininkas.

Du žingsniai

Įmonės jau suprato, kad norint stabiliai dirbti reikia ne tik galvoti, kaip išlikti konkurencingiems rinkoje, bet ir turėti sustyguotą valdymo sistemą, kuri nepradėtų strigti, jei netikėtai vienas ar kitas vadovas paliktų bendrovę.
„Anksčiau įmonės galvojo, kad vadybos krizes spręs tada, kai bus laikas, arba prireikus nusipirks specialistų iš kitų bendrovių, o dabar jau supranta, kad iš šalies pirkti darbuotoją yra brangu, o kartais ir samdyti nėra ko“, – kalba Lina Preikštienė, konsultacijų ir mokymų UAB „Grand partners“ vyriausioji konsultantė.
Pasak p. Preikštienės, formuojant vadovų rezervą, pirmiausia reikėtų atsirinkti žmones, kurie galėtų tą rezervą sudaryti, vėliau kandidatus ugdyti.
„Iš pradžių reikia paskirti kelis žmones, juos vadiname vadovų rezervo taryba, kurie atrenka kandidatus vadovų rezervui. Taryba nustato, kokius kriterijus kandidatai turėtų atitikti. Tuomet padalinių ar skyrių vadovai pagal nustatytus kriterijus siūlo darbuotojus, kurių kompetencija tinkama“, – kaip vadovų rezervui atrenkami kandidatai, pasakoja pašnekovė.
Vėliau atrinktieji darbuotojai testuojami, tuomet nustatoma, ar žmogus turi lyderiui būtinų savybių ir ar apskritai geba vadovauti kitiems.
„Visų kandidatų klausiama, ar jie norėtų tapti vadovais. Jei žmogus savęs tokioje pozicijoje neįsivaizduoja, jo į rezervą netraukiame. Būna atvejų, kai atrinktas ir norą išreiškęs darbuotojas realiai pamėginęs prisiimti didesnę atsakomybę suvokia, kad tokios pareigos yra ne jam“, – patirtimi dalijasi p. Preikštienė.

•  Jauni bedarbiai lieka euro zonos atsigavimo užribyje
•  Nuomonių ringas: vadovauti pačiam ar samdyti direktorių
•  Kiek metų efektyvu būti vadovu vienoje įmonėje

Pamokos

Vadovų rezerve esantys darbuotojai mokosi ne tik teorijos, žinias pritaiko praktiškai. Pasak konsultantės, per ugdomuosius projektus specialistai išmėgina vadovavimą komandoms, projektų valdymą ir pan.
„Per ugdomuosius projektus atliekamos tikros užduotys konkrečioje įmonėje: sukurti naują produktą, peržiūrėti asortimentą, sukurti verslo planą ir pan. Resursai užduotims atlikti yra visa įmonė, vadinasi, kandidatas gali užduotis skirti bet kuriam bendrovės specialistui“, – kalba konsultantė.
Po 9 mėnesių, tiek trunka ugdomieji projektai, darbo rezultatai pristatomi aukščiausiems įmonės vadovams. Tuomet dar kartą kalbamasi su kandidatais, ar jie, išmėginę save vadovo amplua, vis dar mato save tokioje pozicijoje. Jeigu taip – specialistas įtraukiamas į vadovų rezervą.
„Aišku, tai nereiškia, kad jau netrukus kandidatai taps vadovais. Darbuotojams to ir nežadama. Rezervas – kaip tvenkinys, kuriame yra paaugintų žuvų, kurias esant reikalui galima sužvejoti“, – aiškina p. Preikštienė.

Straipsnį taip pat galite rasti čia.

← Atgal į naujienų sąrašą

Pridėti komentarą

Jūsų el. paštas nebus rodomas.

Galite naudoti šiuos HTML kodus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>