Verslo konsultacijų verslas Lietuvoje dar labai ankstyvoje plėtros stadijoje. Tačiau verslininkai susiskirstę į tris labai aiškias grupes: į patenkintus konsultacijomis ir jomis nuolat besinaudojančius, į nebandžiusius ir nepasitikinčius bei tuos, kuriems teko nusivilti konsultanto paslaugomis. Tad kodėl pastaruoju metu kuriasi tiek konsultacinių kompanijų? Ar tarp verslininkų išaugo poreikis konsultacinėms paslaugoms? Kokį vaidmenį atlieka konsultantas jūsų įmonėje? Kodėl jis apskritai aktualus daugeliui kompanijų?
Verslo lyderių sprendimas
„Aukšti reikalavimai besikeičiančioje verslo aplinkoje verčia nuolat tobulėti, ieškoti žinių bei informacijos”, – teigia „IF draudimo“ Klaipėdos atstovybės direktorė Jūratė Stauskienė. Pačios sėkmingiausios tiek pasaulio „Fortune“ 100 sąrašo kompanijos, tiek Lietuvos verslo lyderiai naudojasi konsultantų paslaugomis. Tai taupo vadovų ir darbuotojų laiką. Spaustuvininkas Saulius Jokužys per savo praktiką įsitikino, kad konsultantai turi gilesnių specifinių savo srities žinių. Nė vienas jų, žinoma, negalės sutvarkyti įmonės veiklos nuo pradžios iki galo, bet tam tikrą sritį išjudinti ar patobulinti įmanoma greitai ir efektyviai. Tam konsultantas privalo įsigilinti į jūsų veiklos specifiką bei įmonės strategiją, įmonės privalumus ir sunkumus. Be to, reikalingas už projektą atsakingas darbuotojas, kuris galėtų atsakyti į visus konsultantui kylančius klausimus. Na, o kiti nė nepajus nepatogumų, jei konsultanto veikla nebus tiesiogiai susijusi su jų darbu.
Laiko stoka
Konkurencijos kovoje išlieka tik tie, kurie sugeba išlaikyti aukščiausią prekės ar paslaugos kokybę ir ją efektyviai siūlyti vartotojui. Tam, žinoma, būtini keli esminiai faktoriai: greita reakcija bei nuolatinis tobulėjimas. Na, o kada tai padaryti, jei tiek vadovai, tiek darbuotojai skiria visą savo laiką (kartais ir dar daugiau) tiesioginiam darbui? Ar jums lieka laiko studijuoti verslo literatūrą, gilintis į naujausius kokybės tobulinimo ar nuolat besimokančios organizacijos modelius? Nors UAB „Autoaibė“ vadovas Arūnas Vaišvila su šypsena sako, jog jei nerasime laiko perskaityti knygą ir pasimokyti, laiko niekada ir neužteks, dažnai geri tikslai taip ir lieka siekiais, kurie nebūna įgyvendinti dėl elementarios laiko stokos.
Darbo pasidalijimas
Dėl tų pačių priežasčių retai namuose stengiamės atlikti visus darbus. Turbūt sutiksite, kad neverta skirti visos dienos elektros laidų vedžiojimui savo name, jei tai nėra jūsų pomėgis. Tai paprasčiausiai kainuoja per daug laiko, pinigų bei nervų. UAB „Laracijos telekomunikacijos“ vadovė Edita Lesauskienė tvirtai įsitikinusi, jog kiekvienas turi daryti tai, ką išmano geriausiai. Lietuviai pagaliau mokosi darbus, kuriuos seniau stengėsi žūtbūt atlikti patys, atiduoti profesionalams: tinkavimo darbai tinkuotojams, medžio darbai – staliams. Tad kam stengtis bet kokia kaina išlaikyti visą organizaciją ant savo pečių? Juolab, kaip teigia Saulius Jokužys, „konsultantai į kompaniją žiūri objektyviau, nes vadovaujasi metodika ir logika“, o Arūnas Vaišvila priduria, jog konsultantai įmonę mato iš Kliento perspektyvos. Tai dažnai ir yra svarbiausi įmonės valdymo bei strategijos faktoriai.
Kieno atsakomybė
Sudėtinga situacija organizacijose susiklosto ieškant ir parenkant darbuotojus. Kas tuo rūpinasi pas jus? Gerai, jei turite personalo skyrių ir personalo vadovą, kuriam tai ir yra esminė funkcija. O jei ne? Atranką pavedate vadybininkui, administratorei, atliekate ją patys? Visi variantai galimi ir gali būti sėkmingi, jei tam turite pakankamai laiko ir skiriate itin daug dėmesio. Na, o konsultantui pakanka keleto trumpų susitikimų su vadovu, kad būtų išsiaiškinti organizacijos poreikiai ir reikalavimai kandidatui į darbo vietą. Po sutarto laiko – savaitės ar dviejų jau galite ramiai rinktis iš keleto tinkamiausių kandidatų pieš akis turėdami jų privalumus ir trūkumus, realius įgūdžius bei dėmesio reikalaujančius momentus. Ar tai ne palengvinimas?
Nuolatinis mokymasis
Vien keistis kartu su aplinka nepakanka. Šiandieninės konkurencijos sąlygomis nuolat tobulėjančios organizacijos koncepcija turi tapti realybe. Vienas iš mokymosi būdų – keistis patirtimi tarp darbuotojų. Tai labai geras būdas tobulinti įgūdžius, tačiau jei tai vyksta tik uždaroje sistemoje, tai yra – organizacijoje, efektyvumas po kurio laiko ima mažėti. Tuomet galima organizuoti mokymus komandoms organizacijoje ar už jos ribų, siųsti darbuotojus į atvirus seminarus. Jūratė Stauskienė viena iš vadovų, vertinančių susistemintas žinias, kurias gauna vadovų tobulinimosi programų metu. Organizacijoms rekomenduojama susikurti keitimosi patirtimi sistemą, kad iš kvalifikacijos kėlimo kursų grįžę darbuotojai įgytomis žiniomis pasidalintų su kolegomis. Tai taupo laiką ir pinigus, kuria komandinę dvasią, padeda pačiam dalyviui geriau suprasti medžiagą bei verčia visą organizaciją tobulėti.
Tad štai kodėl konsultantas tiek organizacijos viduje, tiek išoriniuose seminaruose yra naudingas. Konsultantas sukaupia atitinkamų žinių bagažą, kurį nuolat atnaujina. Jis taip pat turi įrankius, kuriuos gali kvalifikuotai panaudoti tam tikrai situacijai konkrečioje organizacijoje.
ERRA stato kelio ženklus
Klaipėdietiškos konsultacinės kompanijos ERRA specialistai kartu su verslininkais, vadovais ir vadybininkais keliauja tobulumo link. Tai nelengvas kelias, tačiau jis tampa įdomus ir prasmingas, jei jame yra naudingų ženklų. Mes statome ženklus. Tai mūsų žinios ir naudingi patarimai verslui personalo ir organizacijų tobulinimo srityse. Be tradicinių personalo atrankos bei paieškos, mokymo, rinkos ir produkto tyrimų, organizacijos ir personalo tyrimų paslaugų, siūlome ir unikalius asistentus organizacijų vadovams bei darbuotojams. Tai yra asmeniniai konsultantai, kurie sprendžia jūsų klausimus individualių konsultacijų metu arba laikinai dirbdami jūsų įmonėje kaip „išsinuomoti“ specialistai. Be to, klaipėdiečiai turi unikalią galimybę bendradarbiauti su tarpininke konflikte, kuri jį paverčia nauja galimybe abiem pusėms ir nukentėjusiųjų paprasčiausiai nebelieka.
Na, tai kas gi yra konsultantas jūsų organizacijoje: mada ar būtinybė?