Sakoma, kad nuo meilės iki neapykantos – vienas žingsnis. Ir toli gražu ne tik asmeniniuose santykiuose… Tokią jausmų amplitudę ne vienam turbūt teko patirti ir vadovų bei pavaldinių santykių kontekste. Tad pakalbėkime apie… jausmus! Ypač, kai artėja Tarptautinė Boso diena.
Kai kurie šios dienos laukia nekantraudami ir pakiliai nusiteikę, kitiems tai apskritai nė motais, o tretieji retoriškai (o gal ir garsiai) klaustų: kaip apskritai kažkam šovė į galvą tokią dieną sugalvoti ir minėti?
Taigi – kodėl ir kaip atsirado Boso diena?
Tarptautinė Boso diena 1958 metais buvo įregistruota Jungtinių Valstijų prekybos rūmuose. Šios dienos pradininkė ir sumanytoja – Patricia Bays Haroski. Tai buvo amerikietė mergina, dirbusi sekretore, kuri labai norėjo atkreipti dėmesį į sunkų ir atsakingą vadovaujančių asmenų vaidmenį, pagerbti dorus, sąžiningus, gerus viršininkus ir siekė, kad tokie vadovai būtų pastebėti ir įvertinti. Nenuostabu, kad toks sumanymas merginai kilo dėl jos pačios gerosios patirties.
Šventės data Patricia pasirinko spalio 16-ąją, nes tądien buvo jos boso gimtadienis. O dar įdomiau yra tai, kad jos viršininkas buvo… jos tėtis. Oficialiai Boso diena buvo paskelbta 1962 m. Ilinojaus gubernatorius. Ši diena tapo tarsi tam tikra kampanija, skirta stiprinti ryšį tarp darbdavių ir jų darbuotojų. Anksčiau tai buvo gana vyriška šventė, mat moterų, užimančių vadovaujančias pareigas, buvo itin mažai. Džiugu, kad mūsų laikais lygiateisiškai švenčia ir Bosai, ir Bosės!
Taigi spalio 16-oji – puiki proga į savo bosus pažvelgti taip, kaip Particija žvelgė į savąjį – su šiluma ir kaip į tėvus Juk vadovai mus išties tam tikra prasme augina – išmoko toli gražu ne tik įvairių darbinių kompetencijų, profesinio kelio subtilybių, bet ir sąmoningai arba nejučia ugdo ir tam tikras mūsų asmenines savybes, padeda „apšlifuoti“ ar patiems atrasti visiškai naujus savo charakterio „kampus“, suteikia įvairialypių galimybių, patirčių ir jau tik nuo mūsų pačių priklauso, kokias gyvenimiškas pamokas iš viso to išmoksime. O išmokus juk verta ir padėkoti. Būdų tai padaryti yra!
9 linksmi ir unikalūs būdai pasveikinti Bosą šiais metais
Į širdį – per skrandį: pyragas Bosui
Susitikite su kolegomis ir kartu išsikepkite pyragą. Tai taps ir savotiška komandos formavimo, komandinio darbo ugdymo priemone, būdu sustiprinti tarpusavio ryšį ir geriau pažinti savo kolegas. Įspūdžiais, receptais ir gaminimo metu kilusiomis idėjomis galėsite pasidalinti su vadovu besivaišindami!
Jūsų rankų darbo dovana
Jei pyrago kepimo ir gaminimo idėja nėra priimtina Jūsų komandai, kitas būdas nustebinti Bosą – padovanoti dovaną, sukurtą Jūsų rankomis. Tai gali būti bet kas, kas, Jūsų manymu, nudžiugintų ir pamalonintų Bosą: linkėjimų lenta, darbuotojų piešti vadovo portretai, skiautinių kilimas, nulipdytas darbovietės pastato maketas ir t.t.
Pirktinė dovana
Jei visiems komandos nariams yra galimybė skirti tam tikrą sumą pinigų, galbūt verta pagalvoti ir apie pirktinę dovaną? Gal Jūsų Bosą pradžiugintų dovanų krepšelis, pilnas įvairių rūšių arbatos lapelių bei puodelis, jei jis tikras arbatos mėgėjas? Galbūt dovanų kuponas sporto prekių parduotuvėje, jei jis užkietėjęs sportininkas? Tik nerekomenduojama teikti pernelyg asmeniškų dovanų (kvepalų, papuošalų, brangių meno kūrinių ir pan.), nes tai gali sukurti nepatogią situaciją.
Padarykite žurnalo viršelį
Tai labai smagu! Suraskite savo viršininko/-ės nuotrauką (gražią, nekompromituojančią ). Tada, pasinaudodami kokiu nors iliustracijų maketavimo įrankiu, pvz., Canva, kurkite viršelį. Pridėkite keletą įsimintinų vadovo citatų, jo būdingiausių posakių, šmaikščių komentarų. Atspausdinkite ir įrėminkite šį viršelį – tai taps puikiu prisiminimu apie šių metų Boso dieną.
Apdovanojimų ceremonija
Net ir vadovai kartas nuo karto nusipelno pagyrimo už gerą darbą. Suplanuokite arbatos ar kavos pertraukėlę, per kurią ne tik drauge pailsėsite, bet ir apdovanosite savo vadovus. Iki „ceremonijos“ su kolegomis pasiruoškite:
- Surenkite balsavimą, kurie vadovai arba vadovas kokį titulą gaus.
- Sukurkite trofėjus ar ženkliukus vadovui, apdovanodami, pvz., už tokius nuopelnus:
- Stilingiausias viršininkas
- Linksmiausias bosas
- Įmonės rekordas – daugiausiai išgertos kavos per dieną ir t.t.
Šventė drauge
Suorganizuokite pasibuvimą visiems drauge. Tai gali būti pietūs, boulingo ar biliardo žaidimas ir pan. Visos komandos, visų grandžių darbuotojų laiko leidimas kartu kuria malonesnę, laisvesnę atmosferą, tai puikus laikas betarpiškai pabendrauti bei geriau pažinti vieniems kitus.
Sukurkite padėkos vaizdo įrašą
Šiandien mes visi turime galimybę sukurti trumpą vaizdo įrašą – dauguma telefonų turi puikios kokybės vaizdo kameras. Kartu ar atskirai, kiekvienas galite įrašyti trumpas padėkos žinutes. Tai dovana, kurią vadovas gali išsisaugoti ir kada panorėjęs pasiklausyti Jūsų gražių žodžių. Tai dovana, kuri sušildys ir motyvuos būti dar geresniu vadovu.
„Suneštinis“ vakarėlis
Dar vienas būdas švęsti ir paminėti Boso dieną – surengti biure paprastą vakarėlį, į kurį kiekvienas atsineš patiekalą, kuriuo vaišins kitus. Tai lengvai suorganizuojama, neįmantru – tiesiog reikia susitarimo. Jei kai kurie kolegos niekaip nesugalvoja, ką pagaminti, pasufleruokite, išsiųsdami visiems el. laišką su sąrašu patiekalų, kurie puikiai tiktų. Jokios pompastikos, tiesiog dar viena galimybė jaukiai pabūti drauge.
Kuponų knygelė
Tai įdomus būdas padėkoti viršininkui. Kartu su visa komanda sugalvokite įvairius pasiūlymus ar paslaugas, kurias komanda padarys Bosui. Surašykite šiuos pasiūlymus į Jūsų pasirinkto formato kuponų knygutę. Tai ypatingas ir neabejotinai unikalus būdas pasakyti „Ačiū“ ne žodžiais, o darbais!
Tai tik kelios idėjos, kaip pasveikinti savo Bosą ir paminėti Jo dieną. Drauge su visa komanda „užsidėkite“ minčių generavimo kepures – sugalvosite dar daug ką!
Jei Jūs ir Jūsų kolegos nuspręsite švęsti Boso dieną, nepamirškite, kad svarbiausia – puikiai praleisti laiką ir būti nuoširdiems – taip daug geriau pažinsite, pamilsite savo vadovus ir kolegas. Bent kartą per metus, šia proga, verta paklausti ir savęs: o ką AŠ padariau, kad geriau suprasčiau savo vadovą ir geriau su juo sutarčiau? Juk vadovas irgi yra tik žmogus, kuris, be kita ko, prisiima atsakomybę už visą savo komandą ir rūpinasi visais taip, kaip supranta ir sugeba geriausiai.